Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ucieszony, wymknął się z pałacu, dosiadł konia i pomknął do lasu. Nagle na drodze dostrzegł olbrzymiego wilka. Dzikie zwierzę skoczyło w jego stronę i wtedy chłopiec wystrzelił ze strzelby, zabijając wilka. Resztką sił bestia zdążyła wbić kły w jego nogę. Mateusz wrócił do zamku, a gdy się przebudził okazało się, że rana krwawi. Wokół jego łoża zebrali się najznakomitsi medycy, lecz żaden nie zdołał powstrzymać krwawienia i książę z każdą minutą tracił siły.

Nieoczekiwanie na dworze pojawił się chiński mędrzec, doktor Paj-Chi-Wo, który swym oddechem uleczył chłopca. Uczony wyjawił Mateuszowi, że grozi mu niebezpieczeństwo, ponieważ zabił króla wilków. Ofiarował mu czapkę bogdychanów, która mogła ocalić życie księcia w chwili zagrożenia, zmieniając go w to, co zechce. Od tego wydarzenia Mateusz stracił zainteresowanie polowaniami i skupił się na nauce. Minęło kilka lat i z kraju zaczęły napływać niepokojące wieści. Watahy wilków atakowały ludzi i niszczyły wszystko, co stanęło na ich drodze, zmierzając ku stolicy.

W państwie zapanował głód, a poddani króla byli zrozpaczeni i bezsilni. Aż pewnego dnia wilki zaatakowały pałac i zamordowały rodziców księcia. Mateusz ocalał dzięki czarodziejskiej czapeczce, dzięki której zamienił się w szpaka. Niestety, stracił guzik i nie mógł odzyskać dawnej postaci. Przez wiele tygodni opłakiwał upadek swego kraju. Później udał się do swych sióstr, lecz żadna go nie rozumiała. Został zamknięty w klatce i zmieniał właścicieli, aż pewnego dnia na targu w Salamance kupił go pan Kleks.

Historia Mateusza wzruszyła Adasia Niezgódkę. Chłopiec postanowił odnaleźć guzik od czapki bogdychanów, aby w ten sposób pomóc księciu odzyskać ludzką postać. Dziwiło go to, że pan Kleks nie pomógł do tej pory szpakowi, lecz profesor, który potrafił czytać w myślach swych uczniów, wyjaśnił mu, iż nie ma zamiaru wtrącać się do cudzych spraw. Innego dnia pan Kleks stwierdził, że Adaś sądzi, iż jest bardzo stary, a w rzeczywistości jest młodszy od chłopca. Mateusz wyjaśnił malcowi, że każdej nocy mężczyzna zmniejsza się, traci włosy i brodę, a potem zasypia w miniaturowym łóżeczku. Rankiem, po przebudzeniu, połyka pigułki na porost włosów i powiększa się do normalnego wzrostu za pomocą pompki powiększającej.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów Akademii pana Kleksa
3  Opis nauki w Akademii pana KleksaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce    Tagi: