Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Recenzja „Akademii Pana Kleksa”

W 1946 roku ukazała się powieść Jana Brzechwy dla dzieci i młodzieży: „Akademia pana Kleksa”. Opowieść o życiu i przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej szkole, należącej do równie niezwykłego pana Ambrożego Kleksa, szybko zyskała uznanie najmłodszych czytelników.

„Akademia pana Kleksa” prowadzi czytelnika przez zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni i fantazji. Tytułowany bohater, kochany i szanowany przez uczniów, potrafi dosłownie wszystko: unosi się w powietrzu, zna myśli swych podopiecznych, ma magiczne oko, które wysyła gdziekolwiek zechce i pompkę powiększającą, a na obiad zjada kolorowe motyle. Żyje w przyjaźni z postaciami z sąsiednich bajek, a jego pomocnikiem jest gadający szpak Mateusz. Sama Akademia jest również miejscem magicznym. Chłopcy przebywają w niej chętnie i zdobywają umiejętności, których nie nauczyliby się w normalnej szkole. Uczą się kleksografii, przędzenia liter i leczenia chorych sprzętów. Z pryszniców spływa pieniący się sok owocowy, a nagrodą za wybitne osiągnięcia w nauce są barwne piegi. Świat uczniów Akademii pana Kleksa intryguje, ciekawi i zbudza pozytywne wrażenia.
I właśnie taka jest atmosfera powieści Jana Brzechwy – niezwykle pozytywna i radosna, choć niepokój budzi złowroga postać fryzjera Filipa i jego mechaniczna lalka. Świat utworu jest światem magicznym, pełnym optymizmu. Jest bajką, w której każdy choć na chwilę chciałby się znaleźć.

Książkę Brzechwy powinien przeczytać każdy. Dla najmłodszych czytelników to piękna opowieść o magicznym świecie, dla nieco starszych – wspaniała możliwość powrotu do świata dziecięcej wyobraźni, w którym każdy dzień jest ciekawy i może stać się wielką przygodą.

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Recenzja „Akademii Pana Kleksa”  • Recenzja „Akademii Pana Kleksa” - martyna (martynka20101 {at} wp.pl)
    Te niezwykłe przygody w akademii pana kleksa są prawdopodobne i nieprawdopodobne,są rzeczy realne i nierealne oraz niekawe opowieści zżycia pana kleksa.Jednym słowem te przygody są ciekawe i warto przeczytać
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Akademia Pana Kleksa - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line


Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies