Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dwunastoletni Adaś Niezgódka od kilku miesięcy był uczniem Akademii pana Kleksa, do której uczęszczali wyłącznie chłopcy, których imiona rozpoczynały się na literę „a”. Zanim rozpoczął naukę w Akademii nic mu się nie udawało – zawsze spóźniał się do szkoły, nigdy nie zdążył odrobić lekcji, tłukł naczynia i wszystko niszczył.

Trzypiętrowy budynek Akademii mieścił się przy końcu ulicy Czekoladowej. Na ostatnim piętrze, niedostępnym dla uczniów, pan Kleks przechowywał swoje sekrety, do których dostawał się przez komin. Na drugim piętrze mieszkał wraz ze szpakiem Mateuszem. Na pierwszym piętrze znajdowały się sypialnie chłopców i duża jadalnia, a na parterze – sale szkolne.

Wokół gmachu rozciągał się olbrzymi park, pełen tajemniczych miejsc i zakamarków. Akademię otaczał wysoki mur, który od strony ulicy wyglądał całkiem zwyczajnie, natomiast od strony parku były w nim małe furtki, wiodące do sąsiednich bajek. Furtki te były zamknięte na srebrne kłódeczki, a klucze do nich przechowywał pan Kleks. Czasami wysyłał swoich podopiecznych do bajek po różne sprawunki.

Pilni uczniowie byli nagradzani w szczególny sposób. Pan Kleks zdejmował wówczas ze swego nosa piega i przyklejał ją na twarzy chłopca, który szczególnie wyróżnił się w nauce. Adaś, który przebywał w Akademii od kilku tygodni, nie został w ten sposób wyróżniony i z zazdrością spoglądał na piegi swych kolegów. Piegi były ulubionym przysmakiem szpaka Mateusza i kiedy ptak milknął, pan Kleks karmił go najbardziej zużytymi piegami, przekonując go w ten sposób do rozmowy. Pewnego dnia Adaś zebrał piegi zgubione przez profesora i podarował je Mateuszowi, zyskując w ten sposób jego przyjaźń. Dzięki temu usłyszał niesamowitą historię życia szpaka, który w rzeczywistości był zamienionym w ptaka człowiekiem.

Mateusz urodził się jako jedyny syn i następca tronu potężnego władcy. Od najmłodszych lat jego pasją stało się polowanie i jazda konna. Kiedy skończył siedem lat ojciec oddał go na wychowanie grupie mędrców. Książę uczył się chętnie, lecz jego uwagę całkowicie pochłaniały myśli o koniach. Wówczas król zabronił mu polować aż do czternastych urodzin. Mateusz posmutniał i przez wiele dni płakał. Pewnej nocy usłyszał pod oknem sypialni rżenie konia.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”
2  Opis nauki w Akademii pana Kleksa
3  Artyzm powieści Jana BrzechwyKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce    Tagi: