Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W zamian ofiarowała chłopcu żabkę Podajłapkę. Adaś poprosił kolegów, aby uratowali ryby, a sam pobiegł do pana Kleksa. Ze zdumieniem stwierdził, że mężczyzna jest wielkości Tomcia Palucha. Po chwili pan Kleks powiększył się i wyjaśnił chłopcu, że to on osuszył staw, ponieważ woda była mu potrzebna do ugaszenia płomyków świec, które nagle go zaczęły parzyć. Potem udali się na staw i przenieśli ryby do bajki o Złotej Rybce. Tego dnia powróciło z Księżyca oko pana Kleksa, a po obiedzie profesor odczytał sen Adasia o siedmiu szklankach.

Jakiś czas później w deszczową noc w Akademii zjawił się fryzjer Filip w towarzystwie dwóch chłopców: Anatola i Alojzego. Adaś wraz z kolegą wpuścili ich do szkoły, lecz pan Kleks, poirytowany zaistniałą sytuacją, nie chciał rozmawiać z przybyszami. Nazajutrz okazało się, że Alojzy jest mechaniczną lalką, skonstruowaną przez Filipa i podstępnie przyprowadzoną do Akademii. Pan Kleks zajął się Alojzym, który w ciągu kilku dni nauczył się wielu rzeczy i nie odróżniał się od pozostałych uczniów. Szybko okazało się, że jest złośliwy i wszyscy starali się go unikać.

Nadszedł dzień, w którym pan Kleks miał opowiedzieć o tym, co widziało jego oko na Księżycu. Uczniowie, odświętnie ubrani, witali przybywających z różnych bajek gości. Wszyscy zebrali się w sali szkolnej, a profesor rozpoczął opowieść o mieszkańcach Księżyca, zwanych Lunnami, których władcą był groźny król Niesfor. Nagle do pomieszczenia wtargnął Alojzy i niszcząc suto zastawiony stół, przepędził postacie z bajek. Pan Kleks nie ukarał go, choć chłopiec wygrażał się, że zniszczy całą Akademię. Chłopcy zrozumieli, że zbliża się nieuchronny koniec ich ukochanej szkoły.

Pan Kleks z każdym dniem stawał się coraz mniejszy, nie przychodził na wykłady i zapomniał łykać pigułki na porost włosów. Alojzy stawał się coraz bardziej zuchwały i nieustannie dokuczał kolegom. Wkrótce wszyscy zauważyli, że zmniejsza się również budynek Akademii oraz otaczający ją park. W wigilię Bożego Narodzenia pan Kleks zebrał swych podopiecznych i poinformował ich, że bajka o jego Akademii dobiega końca.

Po kolacji rozdał chłopcom prezenty, żegnając się z nimi serdecznie. W tym czasie Alojzy dostał się do sekretów pana Kleksa i wyniósł stamtąd szkatułkę z porcelanowymi tabliczkami, na których spisana była cała wiedza, jaką przekazał profesorowi doktor Paj-Chi-Wo. Zniszczył wszystkie tabliczki, co zdenerwowało pana Kleksa, który odzyskał swój dawny wzrost i rozmontował lalkę na części, chowając je do walizki.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ciekawostki o powieści Akademia pana Kleksa
2  Ambroży Kleks - charakterystyka
3  cytatyKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce    Tagi: